עבודת המחלקה בתחום השקום


עובדת השקום במחלקה אחראית על הענקת טיפול ושיקום לילדים ומבגרים בגילאי לידה עד זקנה, עם טווח רחב של מצבי נכות:

פיגור, נכויות פיזיות, חושיות ,לקויות למידה, בעיות תפקוד והסתגלות, הפרעות התנהגותיות, הפרעות אישיות ,אוטיזם.

העבודה השיקומית מתבססת על ערכי העבודה הסוציאלית השיקומית-ומטרתה להביא את האדם עם הצרכים המיוחדים לניצול מרבי של הפוטנציאל הקיים בו וכן למצב הקרוב ביותר לניהול חיים נורמאליים ובשאיפה מתמדת לשיפור איכות חייו, העבודה נעשית על ידי העו"סים בישובים.
 

העבודה מתמקדת ב- 3 תחומים:

  1. שיקום אישי, חברתי, ושעות פנאי – איתור אוכלוסיית היעד מגיל צעיר ככל האפשר על מנת להתמודד ולאפשר למשפחה ולקהילה להכיל ולקבל את בעל הנכות ולשפר את סיכוייו לשיקום ושילוב חברתי. ( מעונות יום שיקומיים, נופשונים, קייטנות, מועדונים חברתיים, מסגרות תעסוקה, שירותי תמיכה וטיפול פרטני, שילוב הילד החריג , ועוד).
  2. שיקום תעסוקתי באמצעות הפנייה למסגרות אבחון והכשרה מקצועית לשם אבחון והערכה, הכוון מקצועי, הכשרה מקצועית והשמה בעבודה. ההשמה בעבודה היא על פני רצף של מסגרות תעסוקה מוגנות ועד להשמה בשוק הפתוח.
  3. דיור קהילתי, מוגן וחוץ ביתי – השמה של אנשים עם צרכים מיוחדים במסגרות חוץ ביתיות בהתאם לרמת התפקוד והנזקקות. המסגרות הן על פני רצף של מוגנות מלאה ועד לדיור עצמאי בקהילה.

 

ברמה המערכתית – קהילתית:

  1.  קשר שוטף עם המפקחים המחוזיים של אגף השיקום והשירות למפגר.
  2.  קשר עם השירותים השונים באזור לטובת אוכלוסיית היעד- המוסד לביטוח לאומי, מרכז שיקום עכו, מרכז כוכב "אלומה", אקים ועוד.... .

 

דרכי פנייה:

הפנייה אישית לעו"ס הישוב.